Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Ukrajina Tour 22: Farní Tjačiv

Tohle je poslední zářez. Poslední zpráva z tohoto tříměsíčního ukrajinského turné. Nacházím se právě tak trochu mimo rámec a plán praxe na rumunsko-ukrajinských hranicích. V malém zakarpatském městečku Tjačiv, které se v době povodní ocitá pravidelně pod vodou, a ve kterém mluví velká část obyvatel maďarsky, protože čtvrtinu obyvatel tvoří jak jinak než Maďaři.

 

Praxe v Brodech se musela kvůli konferenci a příjezdu německé delegace o deset dní zkrátit, ale naštěstí se našlo rychlé řešení a otec Petr Krenický, slovenský misionář, který působí na zakarpatské Ukrajině už patnáctým rokem, nás přivítal na své faře s otevřenou náručí. "Děcka, tady to nebude asi moc o teorii, ale spíš o práci. Máme tady spoustu práce. Však víte, jak se říká: "Je tu práce jak na kostele."

 

Petr Krenický v horských vesnicích v okrese Tjačiv obnovil 36 řeckokatolických farností, postavil 17 kostelů a domov pokojného stáří. Spolu s ostravskou Charitou inicioval projekty Adopce na dálku a Adopce seniorů, jež pomáhají zdejším lidem v nouzi. Je to maximálně otevřený člověk se srdcem na pravém místě a už během první večeře, ihned po příjezdu, nám vypravuje spoustu parádních historek z tjačivského rajónu a jeho patnáctiletého působení na Zakarpatsku.

 

Začíná to vesele, ale když dojde na pokus o vraždu jeho osoby ze strany pravoslavných, kteří neunesli to, že řecko-katolíci žádali po čtyřicetiletém bolševickém útlaku církve navrácení kostela, který vždycky patřil jim, tak nám padají čelisti a přestáváme se pomalu smát. "Skončilo to nakonec jen otřesem mozku a pár vyraženými zuby," povídá a je nám všem jasné, že kdyby nebylo jeho, tak to v okolí nebude nikdy fungovat tak jako teď.

 

Život na faře začíná každodenní bohoslužbou. Hezky na devátou. Pak následuje společná snídaně, u které se mohou sejít dva, ale třeba i dvacet lidí. Tjačivská fara je totiž otevřeným místem – otevřeným místem setkání (nejenom mladých lidí, kteří zde jezdí z Čech nezištně a bezplatně pomáhat na stavbách kostelů, domova důchodců apod.) a panu faráři stejně jako lidem, kteří na faře žijí po celý rok, už nepřijde vůbec divné, že se tu točí během roku takové množství lidí. Funguje to tady opravdu jako velká rodina a vztahy s druhými jsou naprosto skvělé. Moc se mi tu líbí. Povídám si tady s každým. Baví mě to. A jak to tak vypadá, tak mě i každý rád poslouchá. 

 

Po snídani jezdíme k nedaleké kapličce, ve které se ještě před měsícem sloužily veškeré ranní mše. Plíseň a propadlá podlaha ale rozhodla o tom, že se teď vše odehrává ve velkém kostele a my máme s kamarádem přesně deset dní na to, abychom dali všechno do pořádku, protože za čtrnáct dní tady bude velká sláva. Slavnostní vysvěcení nového tjačivského diakona Peťa, slavnostní odhalení bysty a znovuotevření kapličky po našem velkém "remontu".

 

Vyhazujeme okny veškeré základy, obrovské šutry a kamení a celý jeden den noříme betonové stěny do protiplísňových mořidel. Poté navážíme obrovské šutry, kamení a písek. Děláme beton, kterým zalíváme obrovské polystyrenové panely a kontrolujeme vše vodováhou, aby to sedělo. Krom toho děláme chodník k bystě, závážíme několika tatrovkami zeminy okolí, aby se vše srovnalo do stejné roviny, a sázíme malé túje s okrasným kapradím.

 

To vše zabralo celých deset dní. Deset dní práce od rána do večera. Máme den před naším triumfálním odjezdem domů a ta nejtvrdší hrubá práce je za námi. Teď už se půjde jenom do detailů. Škoda, že už tu nebudeme na tu velkou slávu. Na příští neděli. Bude to velké a ti lidi, kteří tady jsou, a které jsme každý den potkávali, nám budou určitým způsobem chybět.

 

Budeme na Tjačiv vždycky moc rádi vzpomínat. Určitě tu nejsme naposledy, alespoň já ne. Slíbil jsem to. Mám prý přijet kdykoliv, nějaké místo na spaní se už vždycky najde...

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.

Obrázek uživatele waawe

Autor blogu: waawe

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Obrázek uživatele Anonym

9.8.2008 jsem se z Tjačiva

9.8.2008 jsem se z Tjačiva vrátila, byla jsem tam s projektem Adopce na dálku. Naprosto úžasná krajina, nepopsatelný člověk děkan Krenický. Doufám, že se sem ještě vrátím
Marcela

Obrázek uživatele waawe

Fotky

Přidám brzy fotky ke všem svým článkům, těšte se ;)

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.

Dnes je:
Pondělí 16. 09. 2019

Svátek má:
Ludmila

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

dárek k výročí svatby

 Nemáte zač. Ať se Vám let také líbí. ...

dárek k výročí svatby

 Dobrý den, pane Houdku. Děkuji za Vaši reakci. Manželka má moc ráda jižní Čechy, takže uvažuji ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

Pokec, začínající na P

 Pomřeli jsme, jasná zpráva,redakce  prostor nedává.Loučíme se, jinam jdeme,sbohem Jarmilo ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 0 hostů.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design