Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Ukrajina Tour 21: Brody, komunita opuštěných vězňů

Brody. Bývalý vojenský prostor, ve kterém v osmdesátých letech v nedalekém v lese ukrýval Sovětský svaz 44 metrů pod zemí čtyři rakety s jadernými hlavicemi namířenými na Belgii. Ideální prostor, do kterého se dostanete až na konečnou. - Digitální pasti zůstaly na celé dva týdny zaryté v úrodné zemi a my přestáváme být don-chuány asfaltových velkoměst. - Není už jiné cesty zpět. Cesty tu končí a samotné město, ke kterému se všechno vztahuje, je vzdálené hodinu cesty lesem, hezky po svých, stezkami, ve kterých se vyznají jen ti, kteří v komunitě strávili už nějaký ten pátek.

 

Karty jsou rozdané a v téhle hře se docela hodí držet se pravidel. "Žádné drogy, žádný alkohol, žádné krádeže. Jediné, co se musíš naučit, abys tady mohl být, mladej, je pořádně makat," říká mi pokérovaný chlap, kterému tady neřekne nikdo jinak než "Děda". Táhne mu na šedesát. Odseděl si půlku života. Aspoň mi to tak říká, když si s ním během pětiminutové dopolední pracovní přestávky povídám. Ostatní uznale přikyvují, že je to pravda.

 

Pijou neskutečně silný čaj, který dostávají jednou za týden v papírové krabici a mě ze všeho nejvíc zajímají jeho vězeňské kérky, jeho tetování, která bývají v ruských kriminálech dělány jen za opravdové zásluhy. Je to svým způsobem určitá pocta, ve které má obrovský význam hierarchie samotného zločinu (obyčejní zlodějíčkové nemůžou a nesmějí mít například rozsáhlá tetování).

 

Osmicípé hvězdy nabité na hrudi, na pravém a také na levém koleni mluví tak trochu za své. Tenhle pán má bohatě popsaný rejstřík trestů a za rány obuškem, které schytával od vězeňských dozorců za to, že se před nimi nikdy nesklonil a neprojevil před nimi tak žádnou slabost, si v každém vězení vysloužil od ostatních obrovský respekt. Po pěti minutách odchází kulhavým krokem opět k práci. Nic jiného mu vlastně ani nezbývá.

 

"Dost důležité je dostat se do komunity. Vytvořit si v ní určité místo. Je to podobný jako v base," říká dvacetiletý Igor, který je v Brodech teprve měsíc. Přepadl před třemi lety vytipovaný byt jednoho lvovského byznysmena, ale neměl spolu se dvěma kumpány štěstí. Na druhý den všechny tři dostali a jediné štěstí pro Igora bylo to, že byl nejmladší. Dostal nejmenší trest. Tři roky nepodmíněně. Když se ho ptám na vězeňské prostředí a na to, co mohli a nemohli ve vězení dělat, tak mlčí. Po dlouhé odmlce přece jenom něco říká: "Neptej se mě na to, nebylo tam nic hezkého." Dopaluje poslední cigaretu a bude muset na další počkat až do rána, protože cigára jsou tady každý druhý den na příděl (jsou to nejlevnější cigarety značky Kozák za 0,7 hřivny = 2,50 Kč). Každý třetí kolem mě si odseděl "sedumdesátčtverku". "Sedumdesátčtverku" za vraždu.

 

Je těsně před obědem, "starej" vaří "čefír" a svolává posádku kolem sebe k pravidelnému rituálu, který si tady dovezli z nejrůznějších věznic z celé Ukrajiny a bývalého Sovětského svazu. Je to silný převařený čaj (hodně čaje, málo vody), který navozuje omamné účinky. Koluje dokolečka a každý ho pije po dvou malých hltech. Je to krásný vězeňský rituál.

 

Je přesně jedna. Volá nás na oběd paní, která před patnácti lety zabila svého manžela a pak i svého milence. Vaří nám. Všem čtyřiceti lidem, kteří tady momentálně jsou. Pak si můžeme dát klidně půlhodinového šlofíka na vězeňských dvoupatrových postelích a přes víkend nás může vzít do města borec, o kterém si celou dobu myslíme, že patří mezi zaměstnance, protože nám přijel se šéfovou poslušně naproti na hlavák. Pálí za volantem jedno cigáro za druhým a ve volné chvíli, na rovné cestě, když není zrovna velký provoz, nám ukazuje na předloktí obrázek chrámu se třemi kopulemi. Nechal si ho prej nabít, když seděl potřetí na Sibiři. V nejtvrdší věznici bývalého sovětského svazu.

 

Brody: komunita propuštěných vězňů

 

Centrum komunity je v místě bývalé vojenské základny kde byly dříve, nedaleko v lese, uloženy v 44 metrů hlubokých jámách 4 rakety s jadernými hlavicemi namířené na Belgii. Vojenská správa potřebovala, aby objekt nechátral. A Igor Gnát, vedoucí a koordinátor lvovské charity, který jezdí za hranice zachraňovat ukrajinské dívky, které se dostaly do spárů sexuálního otroctví, potřeboval místo pro svůj projekt. Dostal jej zadarmo a je zde již čtrnáctým rokem.

 

Igor Gnát začínal rozjíždět projekt s nákupem pár kusů dobytka a drůbeže. Dnes je tady již velké hospodářství (kozy, krávy, vepři (80 kusů), slepice), které svými produkty uživí všechny klienty. Pěstuje se zde obilí a zelenina a k dispozici je i vlastní pekárna, i když letos se vyplatí chleba kupovat.

 

Zdejší klienti jsou lidé, kteří se vrátili z vězení a nemají kam jít. Z části se jedná o siroty. Záměrem pomoci je zabránit koloběhu vězení – svoboda – vězení a pomáhat hlavně zpočátku, kdy vězni vycházejí na svobodu a všechno kolem nich je najednou jinak. Potřebují se adaptovat a každý k tomu potřebuje jinak dlouhou dobu – každý zde proto může zůstat libovolně dlouho.

 

Projekt funguje také jako protialkoholní terapie, která je založena na terapii prací. Sponzorským darům a finanční pomoci se Brodům stejně jako většině neziskových organizací na Ukrajině od vlády moc nedostává. Projekt už 7 let nedostal ani hřivnu a fungování je tak založeno na opravně aut, pile (Igor Gnát skupuje stromy z okolních státních lesů a na starých strojích, které získal, protože je někdo vyřadil, je pak zpracovává), chování prasat, které se prodávají na maso a malé restauraci, která se nachází nedaleko příjezdové cesty do města.

 

Příští rok se plánuje v objektu komunity otevření domova pro seniory, o kterém si Igor Gnát myslí, že bude velice užitečný pro mladé vězně a především pro siroty, kteří neměli nikdy rodiče a uvidí tak před sebou starší vzory. Celá komunita je založena na sebe-recyklující filosofii – co si uděláš, to máš. Rozpočet na jeden rok činí 1.000.000 hřiven. Ojedinělý projekt.

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.

Obrázek uživatele waawe

Autor blogu: waawe

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Dnes je:
Úterý 17. 09. 2019

Svátek má:
Naděžda

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

dárek k výročí svatby

 Nemáte zač. Ať se Vám let také líbí. ...

dárek k výročí svatby

 Dobrý den, pane Houdku. Děkuji za Vaši reakci. Manželka má moc ráda jižní Čechy, takže uvažuji ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

Pokec, začínající na P

 Pomřeli jsme, jasná zpráva,redakce  prostor nedává.Loučíme se, jinam jdeme,sbohem Jarmilo ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 0 hostů.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design