Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Cestování po Pobaltí 2011: (3) Cesta do Kaunasu

Po fantastickém večeru s Balbiho rodinou a decentní oslavě narození jeho syna Sala nás probouzí první sluneční paprsky procházející skrz okno do pokoje dětí, do kterého nás Balbi pro tuto noc ubytoval. Snídáme společně s celou rodinou smažené vajíčka se zeleninou a čečenské sladkosti jako povinný desert. Balbi nám říká, že nás hodí na výpadovku, kde můžeme stopovat směrem na Suwalki, které leží nedaleko litevské hranice. Vyměňujeme si ještě narychlo kontakty, dáváme dětem trofeje v podobě českých čokolád.

 

Po deváté hodině už stojíme u krajnice s velkou cedulí LT. Tentokrát nám to ani netrvá dlouho a už sedíme v autě s řidičem, který nás bere přímo až na hranici. V tom mi najednou přichází smska „Vítejte v Litvě! Pro volání do ČR použijte předvolbu +420“. Dokázali jsme to. Jsme jednou nohou tam, kde jsme chtěli a děláme první nadšené fotky, protože tenhle přejezd se nám opravdu povedl.

 

 

Víme už skoro na sto procent, že dnes přespíme v Kaunasu u naší kamarádky Migle a tak moc nepospícháme a děláme piknik na první litevské benzínce, která je nám hned po ruce. Dojídáme naše poslední obložené housky, které si vezeme z domova a přesunujem se zpátky k silnici. Asi po čtvrt hodině nám zastavuje osobák a my automaticky přelazujeme na ruštinu.

 

Po celou cestu do Kaunasu se nebavíme skoro o ničem jiném než o českém pivu, Evropské unii a basketbalu, který je v Litvě sportem číslo 1 a pro některé i novým náboženstvím. „Máme nejlepší basketbalový tým Evropy a vy zase nejlepší pivo, které jsem kdy pil.“ Takže z toho vychází celkem slušná remíza a náš „taxikář“ nás bere přímo až do centra, kde má jednání. Loučí se s námi s tím, že musíme určitě navštívit Trakai a vyzkoušet některé z místních piv. „Jasná věc. Všechno máme v plánu, ale nejdříve si projdeme město. Tak ještě jednou díky moc a mějte se“.

 

Docházíme do centra k velkému neobyzantskému kostelu sv. Michala archanděla, který byl postaven pro pravoslavné věřící, ale dnes už slouží katolíkům. Ze schodů kostela se nám otevírá skvělý pohled na hlavní třídu Laisvés aléja, která spojuje nové město s tím starým. Na této ulici bylo deset let (do roku 2000) zakázáno kouření a na cigárko jste si museli zajít buď do restaurace, přilehlého baru anebo zaplatit pokutu 200 LTL. Je tady ale ještě jedna zajímavost. Blízko kostela sv. Michala je také neblaze proslulá socha muže, který byl vytvořen podle řecké bohyně vítězství Niké a odhalení sochy v celé kráse, s obnaženým mužstvím vyvolalo v Kaunasu bouři nevole. Dnes se již socha před muzeem umění zabydlela a stala se neoddělitelnou součástí města stejně jako objektem mnoha fotografů.

 

Píšu Migle, že jsme na místě, kdy můžeme dorazit a ona mi obratem píše zpátky, že kdykoliv. Zasílá k tomu ještě přesnou adresu. Skáču na poslední chvíli před zavíračkou na informace pro mapu, abychom se mohli lépe zorientovat a nakonec zjišťujeme, že je to k Migle asi hodina chůze, takže zůstáváme ještě na chvilku v centru. „Kaunas je druhé největší litevské město. Má 415 000 obyvatel, leží 100 km západně od Vilniusu na soutoku řek Nemunas a Neris a má pověst bašty postsovětské mafie“ praví průvodce.

 

Začíná pomalu pršet. Nahazujeme na sebe pláštěnky a pomalu ale jistě se přesouváme z města skrz velký rozbahněný park tam, kde bude dneska náš další domov. Déšť nepřestává, spíš sílí a podruhé za sebou docházíme do cíle promáčení. Dostáváme od Migle kotel teplého čaje a vynikající zapečené těstoviny. Sušíme věci, kde se jen dá a kecáme skoro až do půlnoci o tom, jak jsme sem dojeli a co máme všechno v plánu. Nakonec domlouváme zítřejší společný výlet k jezeru a já si ještě před spaním přesně vybavuju situaci, jak jsem Migle před rokem na Ukrajině říkal, že přijedu a ona tomu nechtěla věřit.

 

 

Předchozí články:

Cestování po Pobaltí 2011: (1) Máme všechno?

Cestování po Pobaltí 2011: (2) On the road

 

Následující články:

Cestování po Pobaltí 2011: (4) Kaunas

Cestování po Pobaltí 2011: (5) Cesta do Klaipédy

 

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.

Obrázek uživatele waawe

Autor blogu: waawe

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Obrázek uživatele waawe

Pro Barču

Děkuji,

jsem moc rád, že se mé vyprávění líbí. Snažím se vám předat všechny ty neskutečné cestovatelské ale i obyčejné každodenní zážitky, které mě na cestách potkávájí. I každodennost v místech, do kterých se dostanu, má své obrovské kouzlo :) Doufám, že je to poznat a vidět i na fotkách. Těšte se na další cestovatelské pokračování už tento týden!

 

Marek

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.

Obrázek uživatele Barča

pro waawe

Ahoj chlapče. Nějak jsi nám zmužněl .Zase jsi se toulal po cizině a opět jsi svým vyprávěním nezklamal. zdravím.

Včerejšek je historii.Zítřek tajemstvím.Dnešek je dar.

Dnes je:
Pátek 24. 11. 2023

Svátek má:
Emílie

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

Jak zhubnout?

 Doporučuji KetoDiet, jako prvně to měla žena a když jsem viděl, jak rychle zhubla, tak jsem si ...

Jak zhubnout?

 Zdravím, rád bych oživil diskuzi a zeptal se jaké máte zkušenosti s dietami resp. přesně s pro ...

Překvapení pro ženu

Opravdu? Tak to jsem rád, dost jste mi pomohli, díky. Mrknu na to! :-) ...

Překvapení pro ženu

Ta Florea se teď nějak rozmohla, už jsem o tom v práci mockrát slyšel, když to ženský řešily. :-D Né ...

Překvapení pro ženu

Divej, drahé to určitě oproti konkurenci není když by jsi to porovnával a spolehlivý jsou určitě, ne ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 0 hostů.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design