Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Cestování po Pobaltí 2011: (17) Přes Šiauliau do Vilniusu

Probouzíme se v obýváku a naši běloruští kamarádi ještě spí. Balíme potichu věci a přesunujeme se do kuchyně, kde stejně jako před týdnem, leží na stole vzkaz: „Moc ráda jsem vás viděla. Držte se na cestě a opatrujte se! Třeba se ještě někdy uvidíme. Anita.“ Sami moc nevíme jak máme na cár papíru odpovědět a tak si říkáme, že jí po příjezdu domů pošleme pohled a vůbec všechno, co k tomu patří.

 

Vaříme čaj s medem, snídáme výborný domácí chleba, který Anita, těsně před tím, než jsme přijeli, upekla a počítáme kilometry, které máme za sebou a plánujeme další postup naší cesty zpět. „Do Šiauliau je to odsud asi 130 km, takže pokud si pohnem a budem mít štěstí, tak kolem oběda jsme tam“. Uklízíme nádobí, děláme ještě cedulku s finálním nápisem a před devátou vyrážíme na autobus, který nás veze až za město směrem k výpadovce na Šiauliau.

 

„Hele, tady vám zastavím. Neměl bych to normálně dělat, ale že jste to vy. Vidíš támhle ten sloup? Tam se normálně stopuje. Je to dobrej flek. Tak běžte. Držím vám palce.“ – říká fousatý šofér a zavírá za námi dveře autobusu, který kvůli nám zastavil na místě, kde neměl.

 

 

Parádní chlapík. Máme dobře nastartováno a do čtvrt hodiny nám zastavuje paní, která nás posouvá o dvacet kiláků dál, abychom se mohli po další čtvrthodině čekání už definitivně rozloučit s Rigou ve starém oprýskaném náklaďáku jedoucím někam za Šiauliau. „Ty poslouchej, kdybys viděla náhodou policajty, schovej se tady dozadu a nevylízej. Správně bych měl vést jenom jednoho.“ Véna se raději schovává preventivně po celou cestu a šofér do toho všeho pálí jedno cigáro za druhým a povídá nám o tom, jak ho včera večer, když si šel koupit párek na benzínku, okradli. „Dávejte si bacha. Některý lidi sou svině.“

 

Po necelých dvou hodinách nám zastavuje na odpočívadle nedaleko litevské mekky (Kryžiu Kalas) – křížového vrchu, který leží 10 km severně od Šiauliau. Venku je vedro – určitě nejteplejší den naší cesty - a dva kilometry po rozpálené cestě k místu, které přitahuje stovky poutníků, se zdají být nekonečné. Dorážíme do cíle a už z dálky vidíme malé návrší se stovkami, možná tisíci kříži všech velikostí.

 

Křížový vrch je propleten legendami. Někteří tvrdí, že kříže na tomto místě postavily během tří dnů a nocí truchlící rodiny vojáků zabitých ve velké bitvě, podle jiných šlo zase o dílo otce, který v zoufalé snaze vyléčit svou nemocnou dceru postavil na hoře kříž. Jedno je ale jisté. Kříže se na tomto místě poprvé objevily ve 14. století. Mnoho jich vzniklo po krvavém proticarském povstání a staly se tak silným symbolem utrpení a naděje. V sovětských časech zde zase lidé uctívali tisíce zabitých a deportovaných a i přesto, že bylo stavění křížů tehdy trestným činem a vrch byl třikrát zpustošen buldozery (rudá armáda několikrát zatarasila cesty a vykopala kolem dokola příkopy), vždy se přes noc objevily nové kříže.

 

 

Tohle je místo tichých národních a náboženských protestů a duch přetrvává, kříže vyrůstají a jejich chřestění ve větru je klidnější. Vracíme se pomalu zpět pro bágly, které jsme nechali na informacích a pokračujeme v cestě. Máme dobrý čas a tak píšeme naší spojce Migle z Kaunasu, že je všechno OK a jestli pořád platí to domluvené spaní u kamaráda ve Vilniusu. Odpovídá obratem že s námi počítá a my se necháváme zavést za město a stopujeme do hlavního litevského města, které je od nás vzdáleno přes 200 km.

 

Máme opět štěstí. Po půlhodině stání na rozpálené silnici nám zastavuje chlápek a bere nás až před barák, kde budeme následující dvě noci spát. GPS je super věc a náš nový kamarád se jmenuje Taras. Miluje počítačové hry, italskou kuchyni, košile s límečkem a dobře vychlazené pivo. Má v tom jasno a myslím, že si budeme rozumět. Teda až na ty límečky. Vilnius dobyt! Talíře zůstávají ve dřezu, zítra je taky den. Jedna dva tři. Jedna dva tři. Jde se spát.

 

Předchozí díly:

 

Cestování po Pobaltí 2011: (15) Tallinn

Cestování po Pobaltí 2011: (16) Nečekaná cesta do Rigy

 

Následující díly:

Cestování po Pobaltí 2011: (18) Trakai a Vilnius

 

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.

Obrázek uživatele waawe

Autor blogu: waawe

Jmenuji se Marek Horyna, studuji obor Sociální a humanitární práce na Vyšší odborné škole CARITAS v Olomouci. Rád cestuji a o své zážitky se chci podělit se čtenáři SvětSeniorů.cz na svém blogu.
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Obrázek uživatele Sidi

Pro waawe

Nádherné čtení!!

Sidi

Obrázek uživatele Barča

pro waawe

Ty kříže na mě nepůsobí dobrým dojmem. Je to takové traaumatizující.zdravím

Včerejšek je historii.Zítřek tajemstvím.Dnešek je dar.

Dnes je:
Čtvrtek 21. 09. 2023

Svátek má:
Matouš

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

Jak zhubnout?

 Doporučuji KetoDiet, jako prvně to měla žena a když jsem viděl, jak rychle zhubla, tak jsem si ...

Jak zhubnout?

 Zdravím, rád bych oživil diskuzi a zeptal se jaké máte zkušenosti s dietami resp. přesně s pro ...

Překvapení pro ženu

Opravdu? Tak to jsem rád, dost jste mi pomohli, díky. Mrknu na to! :-) ...

Překvapení pro ženu

Ta Florea se teď nějak rozmohla, už jsem o tom v práci mockrát slyšel, když to ženský řešily. :-D Né ...

Překvapení pro ženu

Divej, drahé to určitě oproti konkurenci není když by jsi to porovnával a spolehlivý jsou určitě, ne ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 1 host.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design