Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Závěť, aneb základní informace o poslední vůli

Možná jste u svou poslední vůli sepsali dávno, možná jste teprve nedávno uvažovali o tom, že byste to měli udělat. Pravda je taková, že sepsat závěť je dobrým krokem v každém věku, protože nikdo z nás nezná dne ani hodiny.

 

Rádi bychom vám na portálu Svět seniorů poskytli několik základních informací o tom, co by závěť měla obsahovat a jak by měla poslední vůle vypadat.

 

K sepsání závěti vás v žádném případě nemůže nikdo nutit, ani vám diktovat či předepisovat, co by v ní mělo být obsaženo. Závěť musíte sepsat skutečně sami, nemůžete jejím sepsáním někoho zmocnit. Není ani možné sepsat závěť hromadnou (například manželé společně). Právnickými slovy řečeno: "Závěť je jednostranným úkonem zůstavitele...".

 

V závěti ustanovujete dědice nebo určujete podíly či věci a práva, která jim mají připadnout. Neurčuje-li podíly více dědiců závěť, platí, že jsou podíly stejné. Výhodou je uvést v závěti čeho všeho jste vlastníkem, případně kde se vlastněné věci nacházejí, nebo kde se nachází jejich soupis (např. v bankovním trezoru).

 

Co musí závěť obsahovat?

 

V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla poslední vůle podepsána, jinak je neplatná.

 

Při psaní závěti je potřeba myslet na to, aby se vašim nezletilým potomkům dostalo alespoň jejich zákonného dědického podílu. V případě zletilých potomků se musí jednat alespoň o polovinu jejich zákonného dědického podílu. Nebude-li této skutečnosti vaše závěť odpovídat, bude v této části neplatná. Výjimkou je pouze vydědění uvedených potomků (o tom někdy jindy).

Příklad: Máte manželku a nezletilé dítě: každému z nich ze zákona přísluší polovina vašeho majetku. Nevydědíte-li svého potomka, můžete v závěti zacházet pouze s polovinou svého majetku. Je-li však váš potomek zletilý (a nevyděděný), zacházíte se 3/4 svého majetku.

 

Způsob sepsání závěti

Závěť může být pořízena pouze několika způsoby stanovenými zákonem:

 

Vlastnoruční (holografní) závěť: Závěť sepsaná vlastní rukou zůstavitele a vlastnoručně datovaná a podepsaná.

 

Allografní závěť: Závěť sepsaná jiným způsobem než vlastní rukou zůstavitele (např. napsaná na počítači a vytisknutá; napsaná na stroji apod.). Tato závěť musí být vlastnoručně podepsána a musí být připojeny podpisy dvou svědků potvrzujících, že se jedná o poslední vůli zůstavitele. Ti nemusí znát její obsah a nesmí být v závěti zmíněni jako dědici. Jejich podpisy nemusí být notářsky ověřeny.

 

Závěť s předčitatelem (přísnější allografní závěť): Nemůže-li zůstavitel číst nebo psát, projeví svou poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána. Zůstavitel přitom musí potvrdit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. V této listině musí být uvedeno, kdo listinu sepsal, kdo ji přečetl (jiná osoba/svědek), že zůstavitel nemůže číst či psát a jakým způsobem potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli.

 

Závěť notářským zápisem: (Pro nezletilé osoby starší 15 let je toto jediný způsob sepsání závěti.) Svou závěť můžete sepsat (podepsat) také u notáře spolu se dvěma svědky, kteří jsou způsobilí k právním úkonům, nejsou nevidomí, neslyšící, němí nebo neznalí jazyka a kteří nejsou dědici.

 

 

Centrální evidence závětí

Nejjistějším způsobem uložení vaší závěti je uložení u libovolného notáře. Existuje totiž tzv. Centrální evidence závětí, kterou vede Notářská komora České republiky. Díky ní je vaše závěť kdykoli a odkudkoli dohledatelná (i jiným např. soudně určeným notářem).

Administrátoři a redaktoři portálu Svět seniorů.

Pokud máte jakékoliv dotazy či problémy, neváhejte nás kontaktovat - nejlépe soukromou zprávou.

Přejeme všem krásný den

Obrázek uživatele redakce

Autor blogu: redakce

Administrátoři a redaktoři portálu Svět seniorů. Pokud máte jakékoliv dotazy či problémy, neváhejte nás kontaktovat - nejlépe soukromou zprávou. Přejeme všem krásný den
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Obrázek uživatele redakce

Odpověď

Dobrý den,

v tomto případě určitě bude dobré se poradit s právníkem / u notáře a sepsat písemně závěť a následně ji u notáře uložit. Nejste-li s přítelem oddáni, pak by určitě tento krok byl nejlepší.

Přejeme mnoho sil a zdraví!

Redakce

Administrátoři a redaktoři portálu Svět seniorů.

Pokud máte jakékoliv dotazy či problémy, neváhejte nás kontaktovat - nejlépe soukromou zprávou.

Přejeme všem krásný den

Obrázek uživatele Anonym

Poslední závěť

Dobrý den,

Je mi 41 let, jsem nemocná a bezdětná.Čeká mě operace a chtěla bych mít jistotu,že můj majetek který mám připadne mému příteli,který je mou velkou oporoui když mám ještě rodiče a bratra s kterým nemáme vřelý vztah.Co proto mám udělat?Děkuji za radu

Obrázek uživatele Barča

pro p. Burian

Jsem ráda, že vám odpověděla přímo redakce. Z dotazu u notářů jsem se dověděla stejné informace. zdravím

Včerejšek je historii.Zítřek tajemstvím.Dnešek je dar.

Obrázek uživatele redakce

Odpověď

Dobrý den, nepatřím k odborníkům na právo, ale domnívám se, že záveť můžete sepsat a uložit u kteréhokoli notáře. Viz také:

 

"Závěť ve formě notářského zápisu je upravena v ustanoveních §62 až 71 notářského řádu. O sepsání závěti formou notářského zápisu může být požádán kterýkoli notář. Notářský zápis zůstane v úschově u notáře, u něhož byl sepsán..." (Zdroj: http://www.divokehusy.cz/pro_darce/jak/)

Administrátoři a redaktoři portálu Svět seniorů.

Pokud máte jakékoliv dotazy či problémy, neváhejte nás kontaktovat - nejlépe soukromou zprávou.

Přejeme všem krásný den

Obrázek uživatele Barča

pro p. Burian

Zeptám se vám na toto téma našich notářek a napíšu vám odpověď. zdravím

Včerejšek je historii.Zítřek tajemstvím.Dnešek je dar.

Obrázek uživatele ladislav.burian34@gmail.com

Dobrý den. Bydlíme s

Dobrý den.

Bydlíme s manželkou (manželce je 75 le t, mě 77 let a chtěli bychom sepsat závěť, ale nemáme k paní notářce v místě bydliště z dřívějších dob důvěru.Od určité doby, kdy zemřela naše snach a jednalo se o dědictví, kamž jsme byli přizváni i my, nemáme k ní důvěru.

Co máme v takovém případě učinit? Bylo nám řečeno že se musíme obracet poze na tuto notářku pod níž náš obvod spadá.

Předem děkuji za odpověˇa jzůstávám s pozdravem. Ladislav Burian

Dnes je:
Pátek 30. 10. 2020

Svátek má:
Tadeáš

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

dárek k výročí svatby

 Nemáte zač. Ať se Vám let také líbí. ...

dárek k výročí svatby

 Dobrý den, pane Houdku. Děkuji za Vaši reakci. Manželka má moc ráda jižní Čechy, takže uvažuji ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

Pokec, začínající na P

 Pomřeli jsme, jasná zpráva,redakce  prostor nedává.Loučíme se, jinam jdeme,sbohem Jarmilo ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 1 host.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design