Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Velikonoční zamyšlení – díl třetí: Velikonoce moderní

 

V uspěchané době přesčasů a panelákového bydlení se mnohdy už s tradicemi nesetkáme. A kolikrát i vesnické Velikonoce vypadají jinak, než bychom čekali.

 

Najdou se rodiny, které dodržují alespoň část ze starých zvyků. Svátky využijí k zastavení, zamyšlení, setkání s bližší i vzdálenější rodinou, na jaké třeba jindy moc času nezbývá. Nechybí pečení mazanců, beránků, velikonoční hlavičky. Pořádný úklid završí slavnostní dekorace, zejména přírodní – ošatky s obilím, jarní kvítí. Děvčata se věnují malování vajíček, i když na tradiční techniky si troufne málokteré. Voskové batiky či přírodní barvení ale občas ještě zahlédneme. Přijdou kluci slušní, s vinšem, koledou, malované vajíčko je potěší.

 

Jsou však i takoví, pro které je Velikonoční pondělí pouze dnem volna z práce, neděle před ním – prostě neděle, žádný extra svátek.

 

Jak to chodí v paneláku?

 

Už od února jsou super a hypermarkety zahlceny čokoládovými zajíčky a vajíčky, aby se zaměstnané hospodyňky a puberťačky bez kladného vztahu k tradicím nemusely zdržovat se zdobením kraslic. Duchovní rozměr svátků se vytrácí. Koledníci nechodí posedět ke známým a příbuzným, aby utužili vztahy. Někdy to vypadá, že chlapi mezi sebou vyhlásili závod o nejrychlejšího: oběhnout co nejvíc pater v paneláku v rekordním čase, vymrskat, vzít výslužku, ale hlavně hodit si panáka a pokračovat vedle. Souseda, který zjevně v poslední hodině stihl těch panáků nejmíň 15, je o strach pustit dál. Hrozí, že už se ho nezbavíte. Zhusta jsou tito pánové „v náladě“ hluční a dotěrní, takže jedinou radou je zkontrolovat tiše situaci kukátkem a v podobných případech raději neotvírat.

 

Zvyky dnešní mládeže

 

Skupinky školou povinných kluků se také přeženou všude, čím větší tlupa, tím větší pravděpodobnost, že někdo z nich zná další holku, na kterou se mohou vypravit. To nic, že s jedním spolužákem se přižene dvanáct naprosto cizích jen za vidinou výdělku. Už se netahají s kbelíky vody, jednodušší je hodit holku do vany. Anebo pouze děvče vymrskají ve dveřích – přímo očekávají, že jim oběť doručíte pod ruce. Nechtějí jít dál, štací a tím možností nakoledovat co nejvíc, je mnoho. Když jim nabídnete klasickou kraslici, dívají se s opovržením, sbírají jen čokoládu a peníze. Pokud rovnou neočekávají i přes nízký věk rovnou výslužku tekutou, čtyřicetiprocentní.

 

Velikonoce nevelikonoční

 

Nejsou však výjimkou ani lidé, kteří den volna využijí dle věku a kondice k výletu, lyžování (je-li ještě tou dobou sníh), práci na zahrádce. Žádné slavení se nekoná, prostě tyto svátky jara neuznávají. Někteří, protože je jim proti srsti bít děvčata, jiní, protože nemají za kým zajít ani koho očekávat. Možná je to nakonec rozumnější varianta než opilecké motání se od domu k domu. Slavit se přece dá i radostí ze života, hezkého zážitku, či jen pěkného dne stráveného na příjemném jarním sluníčku.

 

Jak probíhají Velikonoce u vás? Těšíte se na ně?

Máte doma svátky tradiční, moderní, nebo je už neslavíte vůbec?

Chodíte ještě vy, či vaše děti a vnuci po pomlázce?

Přijdou vás příbuzní navštívit, posedět?

Podělte se s ostatními o své zážitky z letošních Velikonoc v diskusi.

Administrátoři a redaktoři portálu Svět seniorů.

Pokud máte jakékoliv dotazy či problémy, neváhejte nás kontaktovat - nejlépe soukromou zprávou.

Přejeme všem krásný den

Obrázek uživatele redakce

Autor blogu: redakce

Administrátoři a redaktoři portálu Svět seniorů. Pokud máte jakékoliv dotazy či problémy, neváhejte nás kontaktovat - nejlépe soukromou zprávou. Přejeme všem krásný den
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Obrázek uživatele babčahanča

Hezké Velikonoce

Velikonoce jsou krásné jarní svátky- prázdniny dětí, tradiční jídla,držení půstu, prostě pestrý rodinný  život.Dodržujeme všechny tradice a jsme hodně spolu.Peču teď perníčky a ozdobím jen na talíř- děti milují si je samy ozdobit, byť neuměle, ale je to jejich dílko.Pak se do nich s chutí zakousnou.a to počasí - to jen tu sváteční náladu podtrhuje...

babčahanča

Obrázek uživatele děda

Velikonoce

Děkuji redakci, v dnešní uspěchané době je příjemné počíst si hezky poskládáná slova. Já jsem děda právě novopečený a vlastně "mladý" moji rodiče mě k oslavám Velikonoc moc nevedli, takže jsem si sám a mnohem později v dospělosti postupně zjistil, jak se to s těmito svátky má. Nejsem věřící v pravém slova smyslu, ale k církevním svátkům cítím odjakživa úctu a možná i trochu závist za to jejich "spiklenectví", ve kterém vidím, že oni vědí.  Doma se snažíme držet svátky tradiční, ale nikdy nejsme tak poctiví, aby to bylo se vším všudy. V blízkém okolí, tedy ve starém činžovním domě, vzaly privatizací dobré sousedské vztahy za své a tudíž i koleda. Proto se moc těším, že strávíme svátky na venkově v prostředí Českého lesa, kde se tyto tradice, i když v modernější podobě, stále udržují. Mezi nejsilnější zážitky musím zařadit Křížovou cestu, která proběhla na Květnou neděli. Bylo nádherné počasí a celý ten obřad mě zcela uchvátil.

Obrázek uživatele Akčibab

Velikonoce

I já slavím asi ne moc tradičně, ale je to určitě dáno věkem. Vyzdobím stůl, něco upeču, poklábosím se sousedy. Koledníky už ale po zkušenostech nevítám, nestojí o vajíčko, chtějí jen peníze a panáka. Ty nemám a alkohol se u nás také nenajde, jen pivo.A co se týče mrskání, to moc neuznávám, to není mrskání jen tak z tradice, mám zkušenost, že se v tom mladíci vyžívají a mrskají moc, moc. Jinak ale Velikonoce jako svátek mám ráda, protože je to vlastně počátek opravdového jara a na to se těším každý rok.

Trpělivost přináší růže

Obrázek uživatele melody

Velikonoce

Tak ty jsem slavila jinak v dětství a mládí a jinak je slavím dnes.

Mám dva syny a teď jednoho vnoučka, tak připravuji pro ně pomlázku, dospělým po baňce a malému sladkosti. Neznámé i známé koledníky nepouštím, neotevírám dveře, prostě nejsem doma. Výprasků jsem dostala za svůj život až moc a také-kde mám pořád brát na pomlázku? Dnešní mladíci jsou moc nároční, nechtějí jen obarvené vajíčko.

Mívám naklizeno, napečeno, navařeno, nachystáno (co kdyby náhodou přišel důvěrný známý ) a odpoledne tradičně chodím na procházku.

 

..:: Nahrejto.cz ::..

***********************************
ˇ♥ SRDEČNĚ ZDRAVÍM! ♫

Dnes je:
Sobota 25. 11. 2023

Svátek má:
Kateřina

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

Jak zhubnout?

 Doporučuji KetoDiet, jako prvně to měla žena a když jsem viděl, jak rychle zhubla, tak jsem si ...

Jak zhubnout?

 Zdravím, rád bych oživil diskuzi a zeptal se jaké máte zkušenosti s dietami resp. přesně s pro ...

Překvapení pro ženu

Opravdu? Tak to jsem rád, dost jste mi pomohli, díky. Mrknu na to! :-) ...

Překvapení pro ženu

Ta Florea se teď nějak rozmohla, už jsem o tom v práci mockrát slyšel, když to ženský řešily. :-D Né ...

Překvapení pro ženu

Divej, drahé to určitě oproti konkurenci není když by jsi to porovnával a spolehlivý jsou určitě, ne ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 0 hostů.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design