Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Jaká jména byla v trendu v době vašeho narození?

Nejen v době, kdy bylo očekáváno narození našeho prvního dítěte, ale již ve školní lavici jsem si kladla otázku, jaká jména se ve které době dostávala a dostávají do popředí. Co je zrovna v módě, v trendu a která jména jsou ve které době považována za krásná? Myslím si, že módě ve výběru jmen se nepodléhá jen dnes.

 

V době, kdy jsem chodila do školy, se kolem mne neustále objevovala například chlapecká jména jako Petr, Jan, Lukáš, Tomáš, Václav či Jirka. Z dívčích se pak často objevovalo Marie, Petra, Dagmar, Martina, Markéta, Lucie nebo třeba Ester. Pokud by se člověk zahleděl do třídní knihy vyšších ročníků, určitě by našel nějakou tu Marcelu nebo Moniku, o pár ročníků níže by určitě byla nějaká ta Tereza, Nikola či Klára.

 

Móda se určitě vrací a po nějaké době, kdy se dávala cizokrajná jména inspirovaná například televizními seriály či telenovelami, se opět začala v českých porodnicích objevovat "stará dobrá česká jména".

 

Zřejmě se ještě nějakou dobu neobjeví mezi novorozenci příliš Albínů, či Albínek. Otýlií, Hermín a Gertrud bude asi taky poskrovnu. Přestože jsou to jména, která ve své době byla velmi oblíbená.

 

Zajímalo by mě, jaká jména se objevovala ve vašem okolí, jaká jména nosíte vy nebo vaši vrstevníci? Jaká jména nosili vaši rodiče či prarodiče? A setkali jste se někdy s nějakým neobvyklým jménem?

 

Můj blog o kosmetice Oriflame: www.OriflameBlog.cz
Můj osobní blog (zatím) převážně o autismu a bezdomovectví: petra.canik.cz
E-mail: petra (zavináč) canik.cz

Obrázek uživatele petulec

Autor blogu: petulec

Můj blog o kosmetice Oriflame: www.OriflameBlog.cz Můj osobní blog (zatím) převážně o autismu a bezdomovectví: petra.canik.cz E-mail: petra (zavináč) canik.cz
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Obrázek uživatele Olina

Jména

V době mého narození, na konci 2. světové, byly v oblibě Jany. Mezi mými vrstevnicemi se to jen "Janilo" (pode vzoru zelenat se o trávě apod). S podivem ale i dost neobvklé jméno Olga se u nás ve třídě objevilo třikrát. V době, kdy Matuška zpíval "Zuzanoo" se začaly objevovat Zuzanky. Nepamatuji se, že by do té doby nějaká Zuzka v mém okolí byla. A neobvyklá jména? Znala jsem kdysi jednu Věceslavu, které se říkalo Věna a jednu Jasněnu, které jsme říkali Jaša. Také nám přišlo zvláštní jméno Schonegarda (nevím, jak se to správně píše a stejně nemám přehlásky). Ona o sobě říkala, že je "Rudá armáda" (Krasnaja armija) a to nám vždycky přišlo docela bezva - a to i za komunistů. Ale oslovovali jsme ji Gerda (ne Garda, ale opravdu Gerda). Mužská jména, která jsem potkala, se nijak nevymykala zvyklostem. Jen se mi vždycky líbilo, když se někdo jmenoval třeba Jan Petr, nebo tak nějak, nebo ještě lépe, když byla obě jména stejná, třeba Marek Marek. Jmen jsem poznala spoustu, ale většinou neměli rodiče odvahu nebo inspiraci a jména se opakovala. Ono taky dřív se směla dávat jen uznaná jména a moc výběr ani nebyl. Teď je to snad lepší, i když bych se nechtěla jmenovat třeba Jarní Bríza, nebo tak nějak.

Mladí si myslí, že staří jsou pošetilí, ale staří vědí, že mladí jsou pošetilí.

Dnes je:
Středa 15. 01. 2020

Svátek má:
Alice

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

dárek k výročí svatby

 Nemáte zač. Ať se Vám let také líbí. ...

dárek k výročí svatby

 Dobrý den, pane Houdku. Děkuji za Vaši reakci. Manželka má moc ráda jižní Čechy, takže uvažuji ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

dárek k výročí svatby

Dobrý den, předem gratuluji ke krásnému výročí i k rozhodnutí zakoupit let balonem. Z vlastní zkušen ...

Pokec, začínající na P

 Pomřeli jsme, jasná zpráva,redakce  prostor nedává.Loučíme se, jinam jdeme,sbohem Jarmilo ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 12 hostů.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design