Doporučujeme: Jezdecké potřeby Pegas | Originální náhradní díly Ford | Vychytávky do bytu, domácnosti, kuchyně | Point S - Levné pneu | Výmoly - Stav silnic

Svět seniorů

  •  
  •  Mapa webu
 

Trochu něco o jídle

Nevšední večeře pro všední den  - tak to není můj výmysl, to je  podtitul jedné blíže nespecifikované knihy. Lákavý, že. Která z nás by nechtěla mít uvařeno nejen originálně, chutně, za málo peněz, ale hlavně rychle.Jenže, jako obyčejně je všechno jinak. Originální - tak to uvedená jídla opravdu jsou, jenže, když si člověk přečte , co všechno je k výrobě takové lahůdky potřeba.....Třeba i jen do polévky namátkou kokosové mléko z konzervy,kari pasta ,tuňák z konzervy, parmská šunka,uzená paprika, passaty s bylinkami ( mimochodem ví někdo co to je ? ) cizrna z konzervy,vařené oloupané krevety, nasekaný stonek citronové trávy ..... mohla bych pokračovat, samozřejmě, že to všechno není jenom v jedné polévce, to je jen výčet surovin a pochutin, co musíte mít doma, aby vaše večeře byla nevšední.Protože zřejmě čím více různorodých věcí se do jídla dá, tím lépe. A o rychlosti se také dá diskutovat i když řada jídel má v názvu " v mžiku". Musím ale přiznat, že obrázky jednotlivých pokrmů přímo vybízejí k ochutnání. A tak prohlížím a prohlížím. A v duchu si říkám, kde jsou ta skutečně česká jídla, jídla obyčejná a chutná. A tím nemyslím vepřo knedlo zelo, i když není nad něj, ale bramborová jídla, rajskou omáčku, česnečku, buchtičky se šodó.Samozřejmě že se dosud doma vaří, ale recepty na ně už  tak snadno nenajdete.

A při té příležitosti jsem si vzpomněla na jednu knížku, kterou jsem si kdysi koupila v antikvariátu.  Má název Úspory v domácnosti a je z roku 1901.Tam sice není moc receptů, ale je to návod, jak dobře hospodařiti, což ve vztahu k výše uvedeným nevšedním večeřím pro všední den je v přímém protikladu.Třeba jen ty zmíněné polévky - na celý týden hrachová, bramborová, mléková,houbová, kmínová, zeleninová a masitá.Samozřejmě s nějakým drobením, kapáním nebo nudlemi.  To asi dneska není v módě.   Tenkrát nejen že existovaly školy kuchařské, ale i hospodyňské. Však také, kde by se to mladé ženušky naučily.Je ale pravda, že číst si rady v takovéto knize je i trochu úsměvné. Tak třeba - "Vychování našich dívek béře se často směrem zcela zvráceným. Všechen čas věnuje se škole,pianu, učení cizím jazykům, třeba se děvče pošle do penzionátu neb do kláštera, když pak se vrátí a má se vdáti, honem se na 4 neděle někam pošle, aby se naučila vařiti a tím je jeho výchova počata i ukončena.Vstupují tak celé řady hospodyněk do života praktického s nejistotou, která jim nezřídka připravuje mnoho nemilých a trpkých chvil ". Tak takto se dneska už neuvažuje.A navíc, myslím, že těchto " klasických " hospodyněk, jak jsou popisovány v této knize, už je dneska opravdu málo. A je to dobře.

Ale možná by neškodilo vzít si z této knihy ponaučení - trocha šetrnosti, hospodárnosti by určitě nezaškodila.  Ale to by se   zase, jak v knize doporučují, péro   muselo zase stát žezlem hospodyně, protože spořivost je základní podmínkou řádného vedení domácnosti, nikoli však škudlení, lakomost, v jakou se namnoze spořivost náležitě nepochopená zvrací.

     

 

Trpělivost přináší růže

Obrázek uživatele Akčibab

Autor blogu: Akčibab

Trpělivost přináší růže
Poznámka ke komerčním sdělením na tomto blogu:
Pomáhejte nám zde udržovat kvalitu blogů a komentářů na Světě seniorů. Nepište zde články a nevkládejte do diskuze příspěvky, jejichž primárním účelem je komerční sdělení. Budou automaticky mazány. V případě zájmu o reklamu na Světě seniorů nás kontaktujte.
Poznámka k diskuzi:
Diskuzní příspěvky jsou seřazeny chronologicky. Čím je příspěvek výše, tím je novější.

Komentáře

Obrázek uživatele Belinda

Hančo,

Tvá zpráva nás tři grácije zastihla zrovna v okamžiku, kdy jsme zjistily, že máme hrozný hlad.... To tak nenecháme!!! Já jsem si nakrájela lovečák, Sidule tři druhy sýrů a Mařenka zaperlila, hrábla do huspeniny. Komentovala to ovšem slovy: holky, já po jedenácté večer nikdy nejím, ale zlákaly jste mne.......

SLECINKY.EU
Slecinky.eu - obrázkový hosting

 

Obrázek uživatele babčahanča

Co dobrého zase slupnout!

 

babčahanča

Obrázek uživatele babčahanča

Poletušce

 Neztrapníš se, když to půjdeš  opartně zkusit na stadion.Když nemáte pro důchodce, tak pro rodiče s dětmi.Tam chodí spousta seniorů, protože rodiče nemají čas.Tam pak jsou dědové a babičky na starožitných bruslích a tak já bruslím na chlapeckých s požitkem.Bohužel jsem s sebou sekla. Přijede mi vnuk na prázdniny a tak se musím vzchopit.Jdi se alespoń podívat...Třeba by šel i Bobo...

babčahanča

Obrázek uživatele Poletucha

Hanči,

to bruslení Ti závidím! Hned bych si to šla taky zkusit. Tady o ničem podobném nevím a na rybnících většinou omladina hraje hokej.  Nechtěla bych se ztrapnit, už jsem brusle naměla na nohách, ani nepamatuji.  Ale mezi vrstevníky bych si nepřipadala tak nemotorná.

U nás dnes od rána sněží a je -7°, to se mi móc líbí!

 

 

Jitka-užívej si každého dne, nikdy nevíš, není-li poslední

Obrázek uživatele babčahanča

Bruslení

Dnes bruslení pro důchodce  a bylo poloprázdno proti včerejšku.Žádné dětičky a mlaďasi, opravdu tak padesátníci a výš. Víc chlapů než bab. A já tam neměla žádné známé, jen tak od vidění.Včera se vyčerpali v roli prarodičů. Hráli vykopávky a hlavně Zelenáče - tak to mělo švih. Jedna dáma / zřejmě krasobruslařka v dávné době / tam kroužila a stále se připravovala na skoky a nic. Tak jsem jí ke konci řekla, že jsem čekala, kdy tam vysekne aspoň kadeta a ona , že se bojí. vůbec se jí nedivím, byla jsem jedinná, kdo upadl, jak všichni to umí nebo jezdí opatrně.Já zkoušela pozadu a seklajsem na pravé/ to bolavé/ koleno a loket. ale nic neprasklo- jen ta naraženina bolí..Na koleno jsem si dala Fastumgel a nemohu fňukat, Milan by mě už nepustil.Koukám, jak Sidi čistila ten chlív.

 

 

babčahanča

Obrázek uživatele Sidi

Pro Barušku

Mluvíš mi z duše, děvče, kdo to má vydržet! A proto držím bodovou dietu podle Marušky! Co vidím, to zbodnu.

Sidi

Obrázek uživatele Barča

pro Poletucha

Nežrat,nežrat,nežat.Dobré heslo, ale,kdo to má vydržet.

Zabíjíme se vidličkou a nožem. Vydrží více ti hubení. Ti tlustí jsou spíše studení. O hmotnosti mého těla raději pomlčím.zdravím Barča                    

Včerejšek je historii.Zítřek tajemstvím.Dnešek je dar.

Obrázek uživatele Marta

Pro Akčibab.

Tak a je to tady. Už tam jsou stop smajlíci. Ještě ke všemu protože je to komentář na blogu Akčibab, tak to nemůžu opravit. Danuško-Dagmarko prosím zruš to celé ať tam nemáš ty malé ohyzdy STOPÍKY. Udělala jsem chybu a nahrála obrázky špatným způsobem. Zdravím Marta.

Obrázek uživatele Sidi

Martě

 

Šatník plný hajzlíků, vyházíme lehce,

ale do těch malých šatů, vlézti se nám nechce!

Opakujme jména bohů, Šivy, Súrji, Déví,

snad nám budou nápomocni, v množství kil nám sleví!

Sidi

Obrázek uživatele Marta

Zdar všem otylým Otýliím

Teda, teda, co jsem to já tady našla?

Krása panen dávno zašlá?

Ne, ne, tyhle pěkné Otýlie

hned tak něco nezabije.

Vždyť to není krása zašlá,

ale jiná, nová se tu našla.

Každá z babek jak tu je,

žertuje a rýmuje.

A koukaly byste každý z vás,

jak takovou tlustou krásu,

hledá každý Bavor, Sas.

Je co chytnout, polaskat,

pěkně štěstím zamlaskat.

Proto my budeme jísti,

nové recepisy čísti.

Až potraviny se nám zdraží,

budem pěkně vzpomínati

jak jsme byly pěkně v ráži,

sílu v noze i v té paži,

když postavou svou ztepilou,

pěkně doširoka zdařilou,

jsme po světě si chodily,

všude sousto loudily. 

Nebude už co, kde loudit.

O trávu se budem soudit,

budem se pak totiž pást,

jídlo nepůjde už ani krást.

Proto si teď ještě užívejme,

kalorií navíc se nelekejme.

 

NEPŘÁTEL SE NELEKEJME A NA MNOŽSTVÍ NEHLEĎME.

Stejme víme, že kalorie jsou jen malí hajzlíci, co nám v noci lezou do šatníku a přešívají oblečení, aby nám bylo malé.

Každá z nás jich má plný šatník.

     

 

A JE TO jednoduše váze utnem tipec.

 

Obrázek uživatele Sidi

Ahoj bando otytek

Tak to nám dala Poletuška k svátku Otylie!  Proboha, ta Poletuška, když sem dá nějakou srandu, tak to stojí za to!  Měla jsem tu děti, neměla jsem na PC čas, ale večer jsem se mrkla do příspěvků a mohla jsem se ztrhat smíchy! To nám to ale sluší, kde jsi ty nádherné otylky Poletuško vyhrabala? A k tomu pak ty verše od Hanči a Maruš, no nemá to chybu! Bobo je děsný fešák, nějak zde mezi námi omládl!

Sidi

Obrázek uživatele Maruš

Jenom jezme dokud můžem

Jo děvčata,to je krása
až mi srdce v těle jásá.
jsme souměrně rozjety,hosting obrázků img24.euhosting obrázků img24.eu>
tak jaképak diety.
Naše postavičky vnadné,
nenechají muže chladné.
Maso třese se jak kus sulce.
každý sáhne po baculce,
Nejsme žádní kostitřesi,
proto nemáme depresi.
Nervy obalené sádlem,
nepohrdnem žádným žrádlem.
Proto na diety s.... kašlem,
a jenom si dobře žerem.
Maso,škvarky,jitrničky,
to potom rostou faldičky.
Taky kousek čokolády
u telky si dáme rády.
Nebudem jak Rajko Doleček,
na závěr si dáme vdoleček.
Poletuško,žádné nežráti,
toto slovo pro nás neplatí.
Až pan doktor řekne dost.
nepozříme ani kost.

Všem kámoškám přeji štěstíčko ♥.

Obrázek uživatele babčahanča

Když..

 Když se dívám na boubelky,

nejsou jim šatičky velký.

Ale vypadají mile,

tváří se tak roztomile.

Anoretičky to nejsou,

jak kněžky lásky se nesou.

Blahobyt jim z očí září,

kdo jim jídelníček maří?

Bobo štíhlý k pohledání,

splní každé jejich přání.

Samice, které život dají,

vždy větší tělo mají

než samci, co velmi často

na samicích parazitují.

Vzpomeňte si na kudlanku,

která samčí život zmaří,

a samečka , když už je venku,

sežere,ať se jí daří

zárodky si vyživovat

a ne samce opatrovat.

A z toho se poučte 

a diety nedržte.....

 

 

babčahanča

Obrázek uživatele Poletucha

NĚŽRAT, NEŽRAT, NEŽRAT!

 VEZMĚTE SI PŘÍKLAD Z BOBA.  tO POŘÁD BAŠTÍTE JITRNICE, ŘÍZEČKY, VYMÝŠLÍTE KDEJAKÉ POCHOUTKY A BOBO -PAPÁ PĚKNĚ RYBY A JE ŠTÍHLÝ JAKO PRUT. NO A PODÍVEJTE SE NA NÁS! BRZDIT, HOLKY, BRZDIT! CHÁÁÁCHÁÁÁ

 

Jitka-užívej si každého dne, nikdy nevíš, není-li poslední

Obrázek uživatele babčahanča

Kuchařka

 Mám na chatě mamky válečnou kuchařku a jsou tam príma recepty,vařím diabetické jídlo a nepřeberné množství receptů z brambor.Nebo i co čím nahradit. a většinou tuk, cukr, hodně čím okořenit a ochutit. Také tam jsou obrázky,jak má jídlo vypadat a zákusky-jablíčka v županu , různá těsta a důraz na hospodárnost .Staré kuchařky jsou dobré- lepší než nějaké pokusy hokusy  z nedostupných zdrojů. Není passat - paštika-francouzká?Jinak nevím.

babčahanča

Dnes je:
Středa 20. 09. 2023

Svátek má:
Oleg

Blahopřejeme!

Vychytávky

Poslední komentáře v diskuzích

Jak zhubnout?

 Doporučuji KetoDiet, jako prvně to měla žena a když jsem viděl, jak rychle zhubla, tak jsem si ...

Jak zhubnout?

 Zdravím, rád bych oživil diskuzi a zeptal se jaké máte zkušenosti s dietami resp. přesně s pro ...

Překvapení pro ženu

Opravdu? Tak to jsem rád, dost jste mi pomohli, díky. Mrknu na to! :-) ...

Překvapení pro ženu

Ta Florea se teď nějak rozmohla, už jsem o tom v práci mockrát slyšel, když to ženský řešily. :-D Né ...

Překvapení pro ženu

Divej, drahé to určitě oproti konkurenci není když by jsi to porovnával a spolehlivý jsou určitě, ne ...

Poslední komentáře v blozích

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Svatební seznam stolujících štamgastů, spiťařů, schválen. Se stávající slavností, sousedi shromážděn ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

  ...

Poznávejme nebezpečí druhého světa 3

Špatné, špatné. Spisek sama spisuji? Strašná šichta, šlamastyka. Splatí se? Šamstr šlapal se špac ...

Kdo je právě online

Momentálně je online 0 users a 2 hosté.

Partneři
Světa
seniorů

Oficiální partner Světa seniorů: PlusDesign.cz Oficiální partner Světa seniorů: Point S - Evropská síť profesionálních pneuservisů

Souhrnné RSS: Aktuální články | Nové zprávy | O čem diskutujeme | O čem píšeme?

| | Mapa webu

© 2007 PLUS DESIGN & MARKETING s. r. o. | O provozovateli | Reklama na našem webu | Partneři | Nápověda | Používáme náhledy Thumbshots

Plus-Design